Velduro Phantom S – Avinox M2

Carbon commuter / adventure · flat bar

Normalpris 63,590.00 SEK inc. VAT
Forudbestil · bekræft din konfiguration og forventet leveringstid

Kontakt os før bestilling, så vi kan bekræfte tilgængelighed og levering for din valgte størrelse og model.

30% deposit via vores forudbestillingsbetalingsmulighed. Det resterende beløb opkræves separat.

DriveAvinox M2
Battery600 Wh
PlatformCarbon gravel
Setup700C
ShiftingCUES 11-speed
BrakesSRAM S300
Størrelse

Velduro Phantom S – Avinox M2

Fulde specifikationer

Frame and finishing kit

Frame
Carbon; 12×142 rear; rack compatible
Bar / seatpost
680 mm alloy flat bar / carbon 27.2 mm
Saddle / mounting points
Fizik Terra Aidon X5 / 8 frame, 6 fork

Avinox drive system

Motor
Avinox M2; 250 W rated; 120 Nm; 125 Nm boost; 1100 W peak
Battery / display / charger
36 V 600 Wh / DP100 / 4 A 168 W

Suspension and seatpost

Fork
Carbon gravel; 12×100; 6 mounting points

Drivetrain and brakes

Shifting
Shimano CUES RD-U6000; 11-speed; LG400 11–45T
Brakes / rotors
SRAM S300 hydraulic two-piston / Centerline 160 mm
Cranks / chainring
Avinox SL 165 mm / 44T

Wheels and tyres

Wheels / tyres
Velduro 700C alloy / Continental Terra Trail 700×45C
Tubeless setup
Tubeless-ready; supplied with inner tubes.

Warranty and support

Manufacturer warranty
Manufacturer warranty: frame 5 years; Avinox drive system 2 years. Terms and component coverage apply.
Build advice
Contact Boutique MTB to confirm size, build and ETA before ordering.

Specifikationer og billeder kan variere afhængigt af marked og produktionsbatch. Vi bekræfter den leverede konfiguration, før du bestiller.

Velduro Phantom S – Avinox M2

Størrelsesguide & geometri

Størrelsesguide

StørrelseRytterhøjde
S160–170 cm
M172–182 cm
L180–188 cm
XL185–195 cm

Mellem to størrelser? Ring til os for hjælp til at vælge den rigtige pasform.

Størrelsesguide & geometri – Manufacturer reference setup

SMLXL
Reach (mm)366372377385
Stack (mm)554567581600
Seat tube (mm)466486506526
Head angle (°)7070.57171
Seat angle (°)74.474.173.673.6
Chainstay (mm)425425430430
Wheelbase (mm)1015101910301040
Top tube horizontal (mm)520534551565
Top tube actual (mm)495515534548
Standover (mm)772785815830
Head tube (mm)135147159179
Front centre (mm)600605606620
BB drop (mm)72.572.572.572.5
BB height (mm)283283283283
Fork rake (mm)50505050
Trail (mm)64636363
Axle to crown (mm)395395395395

Geometry follows velduro.com. Confirm the supplied configuration with Boutique MTB.

Velduro Phantom S – Avinox M2

Avinox M2

Integrated Avinox assistance with the DP100 rider display. Peak and boost values are distinct from rated motor power.

Avinox drive system

Motor
Avinox M2; 250 W rated; 120 Nm; 125 Nm boost; 1100 W peak
Battery / display / charger
36 V 600 Wh / DP100 / 4 A 168 W

Spørg en ekspert

En carbon-elcykel med fladt styr til pendling og weekendudflugter. Shimano CUES-gearskifte, hydrauliske bremser og brede gravel-dæk gør cyklen enkel og ukompliceret på både veje og stier.